Terror FSB 2000-2004

Nord Ost, Biesłan, Kaspijsk ‘02 i Plac Puszkina ‘00.

5 sierpnia 2000 roku dwanaścioro członków grupy specjalnej Andrieja Moriewa uczestniczy w odprawie na ulicy Pietrowka 38. Wszyscy słyszą rozmowę dwóch oficerów FSB, majora Ismaiła i kapitana Fiodorowa na temat jakiejś „roboty” na placu Puszkina. Trzy dni później, 8 sierpnia 2000 roku ma miejsce zamach bombowy na stację moskiewskiej kolei podziemnej przy placu Puszkina. Zginęło 13 osób, a ponad sto zostało rannych. „Znaleziono” też dwa kolejne ładunki wybuchowe co miało pokazać skuteczność FSB. Moriew na portretach pamięciowych sprawców rozpoznaje tych dwóch agentów FSB, Ismaiła i Fiodorowa.

Plac Puszkina jest jednym z najważniejszych punktów w Moskwie. Mer Moskwy od razu oskarżył Czeczenów, co nie spodobało się nawet ówczesnym oficjalnym marionetkowym prorosyjskim władzom Czeczenii. Przedstawiciel oficjalnego „rządu” Czeczenii zagroził, iż Czeczenii będą demonstrować na ulicach, a inni oficjele wyznaczyli nagrodę za informację na temat prawdziwych sprawców.

Zamach w Moskwie był pierwszym atakiem FSB z serii zamachów usprawiedliwiających okupację Czeczenii. Kolejnym zamachem była eksplozja bomby w dagestańskim Kaspijsku 9 maja 2002 roku. W ataku dokonanym w czasie parady z okazji zakończenia drugiej wojny światowej w Europie zginęły 43 osoby, a ponad 300 zostało rannych. „W Kaspijsku, bomba była podłożona na skraju ulicy przeznaczonej na wojskową paradę w czasie wzmożonego nadzoru policji” pisała wtedy Prima News Agency, która zwróciła uwagę na to, że być może specjalnie zezwolono na podłożenie bomby. W rzeczywistości atak w Kaspijsku był zwyczajną fałszywą flagą. 16 maja 2002 roku FSB próbowała powtórzyć ten zamach, na szczęście nieskutecznie. Policja aresztowała trzech ludzi próbujących podłożyć minę MON-100, podobną do zdetonowanej 9 maja. W czasie aresztowania mężczyźni zachowywali się spokojnie, jakby wiedzieli, że nic im nie grozi. Następnie w telewizji występuje Patruszew, mówiąc, że były to ćwiczenia…

FSB dokonało wielu zamachów bombowych. Tego typy zamach to łatwizna. Trudniej jest dokonać akcji, w której „terroryści” opanowują jakiś budynek i przetrzymują w nim zakładników. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych, a FSB przeprowadziła i taką akcję.

Najgłośniejszym aktem terroru w Rosji był atak na moskiewski teatr w Dubrowce w czasie musicalu Nord Ost 23 października 2002 roku. Wszystko może wydawać się jasne, Czeczeni zaatakowali teatr. Zginęło 130 zakładników. A kto ich zabił? Terroryści? Nie! Rządowi antyterroryści, którzy przy akcji „odbicia” zastosowali „gaz usypiający”. Putinowski specnaz wymordował 130 osób. Uśpili ich, a wtedy

„uśpionych, półnagich zakładników żołnierze specnazu wynosili z budynku i rzucali na stos na kamienny chodnik przed wejściem do budynku.
W Moskwie było wtedy tylko nieco powyżej zera, padał deszcz, chwilami śnieg. Wielu nieprzytomnych ludzi leżało tak ponad godzinę i po prostu zamarzło. Wielu udusiło się pod ciężarem ciał martwych i umierających towarzyszy niedoli.
A dosłownie 50 metrów od wyjścia z teatru znajduje się ogromny, znakomicie wyposażony Szpital Weteranów Wojen, z którego przed szturmem ewakuowano wszystkich pacjentów. Jednak tam żołnierzom biorącym udział w akcji ratowniczej nie pozwolono przynosić zakładników” – tak sprawę trafnie opisała Gazeta Wyborcza (http://wyborcza.pl/1,76842,4195682.html).

Tych ludzi Putin z góry skazał na śmierć. Podobnie jak tych, których wysadzał w 1999 roku. Działania rządu ostro skrytykował Igro Trunow, adwokat rodzin, których bliscy zginęli w teatrze:

„I za pozbawienie nas prawa do uczciwego śledztwa będziemy się tam domagać bardzo wysokich odszkodowań dla rodzin wszystkich ofiar z Dubrowki. One im się należą choćby za sposób, w jaki nasze bogate w petrodolary państwo potraktowało sieroty po zabitych zakładnikach. Niektórym z nich przyznano renty po 240 rubli (9 dol.). To byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne”.

Początkowo sądzono, że terrorystów miało być czterdziestu. Wszyscy mieli zginąć. A tu nagle prokuratura mówi o 52 podejrzanych. Zatem 12 uciekło? Specnaz przejmując kontrole i mordując swoich wypuścił ich? Rosjanie bardzo długo mówili, że nikt nie uciekł, zatem okazało się, iż kłamali. Sprawę Dubrowki najtrafniej podsumowuje jeszcze jeden fakt, o którym mówiła Anna Politkowska w rozmowie z Niekrasowem:

Politkowska: „Na przykład dzisiaj opublikowaliśmy artykuł, który jest według nas sensacyjny i bardzo ważny dla zrozumienia tego procesu. Jeden z terrorystów z musicalu Nord Ost pracuje teraz w administracji Putina. Ma to dla nas wielkie znaczenie, bo rzuca inne światło na te wydarzenia. Gdy pisałam ten artykuł, robiło mi się nie dobrze. Zupełnie, jakbym wpadła do sedesu pełnego gówna. Myśleliśmy, że jak to opublikujemy, to coś się wydarzy.

Niekrasow: Społeczeństwo powinno wreszcie zrozumieć, że on ich tam wprowadził i wyszedł.

Politowska: dzisiaj jest poniedziałek, nasza gazeta ukazała się wcześnie rano. Jest już późne popołudnie. Nikogo to nie obchodzi. A my się tak staraliśmy. To był kontrolowany atak terrorystyczny. Rząd dobrze wie, że nie będzie w tej sprawie żadnych protestów. Żadnych meetingów, nic. Nie grozi im za to kompletnie nic. Jestem pewna, że spokojnie patrzą na nasze wysiłki z bezpiecznej wysokości niebosiężnego kremla myśląc ‘no proszę. Podskoczcie tutaj. Odbijemy was. Może przeżyjecie.’”

Politkowska była obok Litwinienki, Triepaszkina czy rosyjskiego polityka Juszenkowa jedną z osób, prowadzących niezależne śledztwo w tej sprawie. Doszli oni do tego, że na czele terrorystów stał rosyjski agent Khanpasha Terkibayey, znany również jako Abu Bakar. Litwinienko w kwietniu 2003 roku przekazał informacje na jego temat Juszenkowi, a ten przekazał je dalej Politkowskiej, która dotarła do Abu Bakara i przeprowadziła z nim wywiad. Kilka dni później „ktoś” morduje Juszenkowa w czasie strzelaniny w Moskwie, a Abu Bakar ginie w „wypadku samochodowym” w Czeczenii. Litwinienko występując w australijskim SBS Dateline mówił o tym zamachu:

„FSB miała tam agentów. Zorganizowali to na rozkaz FSB agenci FSB znajdujący się w czeczeńskich grupach i ci agenci zostali wypuszczeni”.

Politkowska mówiła o groźbach władzy wobec dziennikarzy. Zamordowano ją 7 października 2006 roku, w urodziny Władzia Putina. Powodem były zebrane przez nią dowody na to, że kolejny zamach – atak na szkołę w Biesłanie – był robotą FSB.

1 września 2004 roku terroryści przejęli szkołę w Biesłanie. Prowadzono negocjacje, ale 3 września, ni stąd ni zowąd, Putin posłał tam wojsko. Ogółem zginęło 339 osób, w tym 156 dzieci. Te rosyjskie 9/11 jak nazwały to media był fałszywą flagą podobną do Nord Ost. Ella Kesayeva z grupy Głos Biesłanu pisała w Nowej Gazecie, że „tak zwani biesłańscy terroryści byli agentami naszych służb specjalnych – UBOP i FSB”. Litwinienko na krótko przed śmiercią udzielił wywiadu w którym twierdził, że terroryści Biesłanu byli wypuszczonymi z więzień terrorystami, którzy poszli na układ z FSB stając się jej agentami i znajdowali się jednocześnie pod jej ścisłym nadzorem.

Aleksander Litwinienko, Jurij Fielsztinski, „Wysadzić Rosję”, Rebis Dom Wydawniczy, Redakcja Dziamski Grzegorz

Anna Politkowska, „Druga Wojna Czeczeńska”, Wydawnictwo Znak, przekład i opracowanie Irena Lewandowska, Kraków 2006.

Andriej Niekrasow, „Bunt. Sprawa Litwinienki”. http://video.google.pl/videosearch?q=bunt.+sprawa+litwinienki&hl=pl&sitesearch=#

Marcin Mamon, Mariusz Pilis, “Czeczenia. Bródna Wojna.” http://www.alterkino.org/index.php?subaction=showfull&id=1202564629&archive=&start_from=&ucat=6&

Copyright by Tergiwersacja 2010

Autor zaznacza, że fakt udostępnienia w Internecie nie oznacza, iż prawo autorskie przestało obowiązywać. Rozpowszechnianie i powielanie na użytek komercyjny oraz jakikolwiek inny, który zaszkodziłby autorowi, jest zabroniony, jednakże autor zezwala na zamieszczanie obszernych fragmentów bądź całości w Internecie na użytek niekomercyjny i niezarobkowy, celem rozpowszechniania wyżej wymienionych faktów i poglądów. Kontakt tergiwersacja@vp.pl

 

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: